VÝSTAVA "STARÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE" - 9. 7. - 22. 10. 2016

VÝSTAVA "STARÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE" - 9. 7. - 22. 10. 2016

VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 22. 10. 2016 !!!

Člověk, na rozdíl od ostatních druhů živočichů, se kterými žije na Zemi, má jednu pozoruhodnou vlastnost a tou je vášeň a záliba ve shromažďování různých zajímavých předmětů, které ve svém životě nachází, kupuje, sbírá. V mém případě jde o hudební nástroje.

Pocházím z Prahy a celý svůj život mám spojený s hudbou. Již ve svých dvanácti letech Jsem začal hrát na trubku v lidové škole umění. Jako voják základní služby jsem dva roky hrál v ÚH ČSLA v Praze, poté asi 30 let v různých dechových orchestrech účinkujících v Praze.

Nyní jako důchodce již nejsem aktivním hudebníkem. Občas navštěvuji koncerty vojenské hudby nebo koncerty souborů hrajících starou, zejména barokní hudbu na dobové nástroje.

Hudební nástroje sbírám bezmála 40 let. Zajímavé „kousky“ sháním a hledám pomocí různých inzerátů, na burzách, v obchodech se starožitnostmi, ve vetešnictvích a v poslední době i na internetových aukcích.

V mé sbírce jsou zastoupeny téměř všechny druhy hudebních nástrojů. Najdete mezi nimi dechové nástroje plechové - trubky, křídlovky, kornety, lesní i invenční rohy, baskřídlovky, tuby, heligony apod. Dechové nástroje dřevěné zastupují flétny, pikoly, hoboje, fagoty, klarinety a další. Vlastním také strunné nástroje smyčcové a drnkací. Smyčcové nástroje jsou v mé sbírce zastoupeny především houslemi, které je však třeba brát Jako rarity - například housle s vyřezávanými zvířecími hlavičkami či amatérsky vyrobené housle, tzv. „cikánky“. Drnkací nástroje reprezentují například mandolíny, kytary, citery, loutny a nástroje tamburašské.

Moje sbírka také obsahuje nástroje bicí, mezi ně patří pochodové bubínky, činely, tamburíny aj. Dále pak to jsou tahací harmoniky, ale i jiné, méně známé hudební nástroje.

Do sbírky lze zahrnout I další předměty související s hudbou - jsou to dirigentské taktovky, kapelnická hůl a množství starých katalogů výrobců hudebních nástrojů či reklamních materiálů včetně fotografií vojenských a jiných hudebních souborů.

Nemohu opomenout ani svoji zálibu ve sbírání figurek z různých materiálů, které znázorňují muzikanty hrající na hudební nástroje.

Jaromír Růžička

Vytvořeno: 5. 12. 2016