VÝSTAVA "VÁNOCE V MUZEU" - 26. 11. 2016

Rozmanité betlémy z muzejních a soukromých sbírek.

Vánoční výstava

Tradiční vánoční výstava se koná v prostorách muzea v budově chomutovské radnice. Letos na návštěvníky čekají betlémy ze sbírek našeho muzea, mezi nimiž vynikají řezbářské práce stále tvořících betlémářů z našeho regionu. Některé budou vystaveny vůbec poprvé, například velký, barevně kolorovaný Červenojámský betlém. Naopak vzácné historické betlémy na výstavu laskavě zapůjčilo Regionální muzeum v Teplicích. Uvidíme stavěcí betlémy s mnoha vyřezávanými figurkami, menší betlém skříňkový i malé propracované betlémy pod šturcem (skleněným poklopem). Dominantou výstavy bude velký, tzv. Svobodův betlém z Poličky, který laskavě poskytlo Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Pozornosti dětí ani dospělých pak jistě neunikne mechanický - klikou ovládaný - betlém chomutovského řezbáře JIřího Tlouště.
Samostatnou skupinu na výstavě tvoří papírové betlémy na překližce - sériově tištěné práce různých výtvarníků - ze sbírky  pana Kašky. Nedávno zesnulý sběratel betlémů z obce Místo betlémové postavy lepiul na překližku, vyřezával a pak instaloval na podložky. Rád je pak v adventní době vystavoval a jistě by měl radost, že i v tomto roce jeho betlémy potěší děti i dospělé.
Součástí stálé expozice muzea je oblíbený pohyblivý Fialův betlém se 444 figurkami. K němu bde nově k dispozici zajímavý videospot, který upozorní na vybrané vážné i humorné výjevy ze života na venkově a ve městě. Nahrávka umožní návštěvníkům nahlédnout i do spletitého pohybového mechanismu tohoto velikého betlému.

Vytvořeno: 8. 3. 2017
Poslední aktualizace: 16. 3. 2017 21:32